PDA

View Full Version : DPS Calculation For Monk...



butlerfamilywa
07-27-2010, 06:52 PM
I'm trying to figure this out, and I know my math is horrible (my worst subject throughout school)

Maybe ya'll can help me tweak this out a bit?

Touch of Death Cool Down = 15 Seconds, so 4 per Minute.
500 * 4 / 60 = 33 a second
Touch Of Death (Single Proc) = 33 Dps
500 * (4 * .80 = 3.2) / 60 = 26.6
Touch of Death (Double Proc 80%) = 26 Dps
= 59 Damage per Second.


So then lets say a level 20 TR'd Monk running 2d12 dice, (past life feat), in Fire Stance...

48 Strength Sustained Rage (Rage, Madstone, Yugoloth Potion)


2d12 (Avg 13) + 19 (Str Bonus at Sustaned Rage) +2 ToD Set + 8 WF Power Attack + 5 Handwraps + 8 Tharnes +3d6 (10.5) Ninja Spy + 1 Prayer +9 Songs
75.5 ~ A Hit

7 (Holy) 7 (Greater Bane) 3.5 (Shocking Burst) 7 (Holy Burst) 3.5 (Icy Burst) 3.5 (Flaming Burst)
= 31.5 ~ A Hit

= 107 A Hit

(if EVERYTHING hits)

So, if I'm even doing this right.. that tells me a monk swing will be 100.5 Avg a Hit, + Ki Strikes...


126 swings per Minute main hand for a Monk - 1% miss chance = 124 hits a minute
124 hits * 107 damage / 60 seconds = 221.13 Main-Hand DPS (Not counting Crits)
126 swings per Minute @ 80% Off-hand chance, - 1% miss chance = 99.79 hits a minute off-hand
99 hits * 107 damage / 60 seconds = 176.55 Off-Hand DPS (Not counting Crits)
TOTAL
397.68 DPS
Now add in Touch of Death = 59.4 Damage per Second.
397 + 59
TOTAL

456 DPS

for a Warforged Ninja Spy Touch of Death Monk.

Now I know Critical Hits (19-20x2) increases this, as well as Ki Strikes from Earth 3, Earth 4, x3 critical, x4 critical ect ect.. I'm just no where clear on how to factor in how many of those 126 swings would be criticals ect..

or if my math is even close to being right.


Critical Calculation???
if 20x2 = 5% of your swings
then 19-20x2 = 10% of your swings

That would make 12.4 of your attacks would be criticals.
So only 111.6 would be hits with 99.2 off-hand procs and 12.4 would be crits on both, giving you 86.8 off-hand hits... making it...
199.02 main hand
154.79 off hand

with 12.4 hits a min being a crit...

126 swings per Minute main hand for a Monk - 1% miss chance = 124 hits a minute
111.6 hits * 107 damage / 60 seconds = 199.02 Main-Hand DPS
124 hits per Minute @ 80% Off-hand chance = 99.2 hits a minute off-hand
86.8 hits * 107 damage / 60 seconds = 154.79 Off-Hand DPS

2d12 (Avg 13) + 19 (Str Bonus at Sustaned Rage) +2 ToD Set + 8 WF Power Attack + 5 Handwraps + 8 Tharnes +3d6 (10.5) Ninja Spy + 1 Prayer +9 Songs
75.5 x2 = 151 per crit + 20 (seeker 10) = 171

7 (Holy) 7 (Greater Bane) 3.5 + 5.5 (Shocking Burst) 7 + 10.5 (Holy Burst) 3.5 + 5.5(Icy Burst) 3.5 + 5.5(Flaming Burst)
= 58.5 per crit
171+58.5 = 229.5 per crit * 12.4 = 2,845.8 Crit Damage per Min /60 =
47.43 per second from crits.
add that in and you have...

TOTAL Hit Damage
353.81 DPS Per Hit
Now add in Touch of Death = 59.4 Damage per Second.
353.81 + 59.4
TOTAL

413.21 DPS per hit + 47.43 from Crits =

Total DPS =
460.64


*NOTE*
This still does not reflect Ki Strikes, or increases to crits from Fists of Iron (x3 Crit), or E/E/E Finisher (x4 Crit)

Which is something like...

Earth IV
Your attacks deal 16 additional damage plus 2d10 extra acid damage on criticals. (11 avg acid damage)
Hit = 123 Crit = 272.5
Earth III
Your attacks deal 12 additional damage plus 2d6 extra acid damage on criticals. (7 avg acid damage)
Hit = 119 Crit = 260.5
Fists of Iron
+1 Critical Multiplier = 226.5 + 58.5 + 30 seeker 10 = 315 if Crits
Earth/Earth/Earth Finisher
+2 Critical Multiplier= 302 + 58.5 + 40 seeker 10 = 400.5 if Crits

as far as factoring these into your Overall DPS... I have no clue how you would.
But, I'd say this about it...

WF 48+ Strength Dark Monk with Ninja Spy & ToD, in Fire Stance with GM Earth strikes =

~~~~~~~~~~~~
460.64+ DPS
~~~~~~~~~~~~



Also..
the avg of 2d14 = 15 (Earth Stance, Monk Bracers, Past Life Feat)
the avg of 2d12 = 13 (Monk Bracers, Past Life Feat)

Fire Stance adds +2 to hit, +2 damage, +2 Strength Based DC's, +1 Ki on hit, +5 Ki on Crit, -2 Wisdom
Earth Stance adds +40 Hit Points, +2 to Concentration, +1 Ki when hit, (100% fort so crit does not matter). -2 Dexterity

As far as straight Damage goes.. their the same.. when using monk bracers..
Earth 15 avg
Fire 15 avg (after +2 damage from 4 more strength)

so I only see a benefit of using Fire Stance for the added KI, and +2 to the DC of stunning blow... hmm

butlerfamilywa
07-28-2010, 12:58 AM
I'm currently not a VIP, and don't have access to my Monk to check timers for strikes, see what can be thrown, ect... 4-6 Ki strikes to keep everything on cool-down I know... so if you add the lowest dps Ki strike into the mix, which is about 11 extra damage a hit.. and now for the Fists of Iron and the Triple Earth finisher.. Lets say 1 hit per min is one of the two.. so we'll divide both by 1/2, add them together, and add them to the overall DPS.. (Crappy way of doing it I know.. but I do NOT know how to reliably add them into the mix, anyone wanna take a shot at it?)

219.48 Main Hand DPS (111.6 hits * 118 damage / 60 seconds = 219.48)
170.70 Off Hand DPS (86.8 hits * 118 damage / 60 seconds = 170.70)
------------------------------------------------------------------------------
390.18 Total Regular Hit Damage per Second (219.48 + 170.70 = 390.18)

43.605 per second from crits. (171 Crit +58.5 Crit Elemental = 229.5 per crit * 11.4 = 2,616.3 Crit Damage per Min /60 = 43.605)
5.96 per second from Fists of Iron & Triple Earth Finisher. (~(315/2=157.5) + (200.25/2=157.5) = 357.75/60 = 5.96~)
------------------------------------------------------------------------------
49.56 Total Crit Hit Damage per Second (43.605 + 5.96 = 49.56)

59 Total Touch of Death Damage per Second (~(500*4/60 = 33 a second) + (500*(4*.80=3.2)/60 = 26.6) = 59~)


Now add all these together..
390.18 Hit + 43.605 Crit + 5.96 Extra Crit Dmg + 59 ToD =
-------------------------------------------------------------
498.745 ~TOTAL DPS~ And honestly, I STILL think its higher than this... The main reason is this...

Earth IV = 16 Set
Earth III = 12 Set
Fire IV = 21 Avg
Fists of Darkness = 21 Avg

So you can cycle Earth-3, Earth-4, FoI, EEE Finisher, FOD, Fire IV (rinse & repeat).. and keep everything on a cool-down with a mili-second or so
which is an extra
12 16 blank blank 21 21 repeat..

6 second cool-downs, mean you have one of these going ALL THE TIME... so we take the avg of those 4.. which is 17.5 instead of 11... wow more math..

blah! I give up...


****, just working the Monk #'s has given me a headache, I don't see how the hell you can handle doing all these other classes...

Kudos and +1 Rep.



Ok So I didn't give up...

231.57 Main Hand DPS (111.6 hits * 124.5 damage / 60 seconds = 231.57)
180.11 Off Hand DPS (86.8 hits * 124.5 damage / 60 seconds = 180.11)
------------------------------------------------------------------------------
411.68 Total Regular Hit Damage per Second (231.57+180.11=411.68)

43.605 per second from crits. (171 Crit +58.5 Crit Elemental = 229.5 per crit * 11.4 = 2,616.3 Crit Damage per Min /60 = 43.605)
5.96 per second from Fists of Iron & Triple Earth Finisher. (~(315/2=157.5) + (200.25/2=157.5) = 357.75/60 = 5.96~)
------------------------------------------------------------------------------
49.56 Total Crit Hit Damage per Second (43.605 + 5.96 = 49.56)

59 Total Touch of Death Damage per Second (~(500*4/60 = 33 a second) + (500*(4*.80=3.2)/60 = 26.6) = 59~)


Now add all these together..
411.68 Hit + 43.605 Crit + 5.96 Extra Crit Dmg + 59 ToD =
-------------------------------------------------------------
520.245 ~TOTAL DPS~

Now extra damage from KI strikes is still not factored into the Critical Hit damage... which would further increase the damage that the Monk puts out... however, it just keeps going up and up and up.. *sigh*

so the avg between the physical damages (earth strikes) is 14.. which affects 1 of 3 swings, and is multiplied into the crit damage..
and the avg of the other is 21, because well their both 21, and neither are multiplied, and affect 1 of every 3 swings.. we can say...
ok, we'll say 1 of every 4 swings, just to lower that down a bit so monk haters dont go crazy..

11.4 swings crit, /4 = 2.85 swings per min = affect crit
75.5+14*2+20=199 + 58.5 = 257.5 * 2.85 = 733.875 /60 = 12.23125 from Earth 3 & Earth 4
171 + 58.5 + 21 = 250.5 * 2.85 = 713.925 /60 = 11.89875 From Fist of Darkness & Fire 4
171 + 58.5 = 229.5 * 5.7 = 1308 /60 = 21.8025 From normal crits
now
12.23125 + 11.89875 + 21.8025 = 45.9325

After Ki Strikes on Crits, Crit DPS = 45.9325

So DPS becomes...
411.68 Hit + 45.9325 Crit + 5.96 Extra Crit Dmg + 59 ToD =

TOTAL
**************
***522.5725***
**************

Ok seriously, I failed Alegbra in High School... I really shouldn't be trying to do this Math.. its Killing my head! ARRRGH!!!

Where is Hydro or Akarat, they should have a better understanding of Monk damage than I do....

Oh ****.. I just realized.. I did NOT factor in any type of haste... even regular 15% from a caster... *sigh* I'M NOT DOING IT!

manfredshw
07-28-2010, 01:28 AM
15secs, I can destroy a training dummy.
So I want to know how many hp a training dummy has?
and noted, dummies are immue to holy damage.

butlerfamilywa
07-28-2010, 04:36 AM
dummies are immue to holy damage.

I have no clue how much in the way of HPs the Training Dummy has.. it doesn't give us that value *however it would be helpful, very helpful*

Oh... And don't we wish Dummies weren't immune to Holy Damage.. ;)

manfredshw
07-28-2010, 05:19 AM
one of my rings with holy burst crafted will be no use. lol

epochofcrepuscule
07-28-2010, 05:41 AM
just throwing this out there.. you have a 1% miss chance.

You fail on a 1 with a die roll of 1d20. Thats a 5% miss chance.


Pointless to really go over anything else with that fatal flaw.

butlerfamilywa
07-28-2010, 06:16 AM
just throwing this out there.. you have a 1% miss chance.

You fail on a 1 with a die roll of 1d20. Thats a 5% miss chance.


Pointless to really go over anything else with that fatal flaw.

Actually, its not pointless :) But yes I see the mistake, and I'll go back and re-write it, tomorrow, when I get some sleep and can see straight.. I sat pouring over these numbers way too long today and now I got soup for brains.

The reason I say it's pointless is because I didn't factor in a 15% haste either, from the spell Haste.. which outta 126 swings = 18.9 extra swings...
a 5% miss chance you say? easy..

I shall calculate it as

126 * .15 = 18.9 + 126 = 144.9 Swings * .05 = 7.245. 144.9 - 7.245 = 137.655 connected attacks, still more than I factored in.

Now, of those 137.655 Main hand attacks, 80% proc an offhand attack, or 99.1116. Then 10% will crit, or 13.7655 will crit, and 80% of those, or 11.0124 are double crits.

126 swings per Minute main hand for a Monk + 15% Haste = 144.9 - 5% miss chance, - 10% (crits) = 123.8895 Swings.
123.8895 hits * 124.5 damage / 60 seconds = 257.0707125 Main-Hand DPS (Not counting Crits)
123.8895 swings per Minute @ 80% Off-hand chance = 99.1116 hits a minute off-hand
99.1116 hits * 124.5 damage / 60 seconds = 205.65657 Off-Hand DPS (Not counting Crits)
257.0707 + 205.65657 =
462.727825 (Or 462.73 DPS on a regular hit, not counting crits)


13.7655 swings crit, /4 = 3.441375 swings per min = affect crit
75.5+14*2+20=199 + 58.5 = 257.5 * 3.441375 = 886.1540625 /60 = 14.769234375 from Earth 3 & Earth 4
171 + 58.5 + 21 = 250.5 * 3.441375 = 862.0644375 /60 = 14.367740625 From Fist of Darkness & Fire 4
171 + 58.5 = 229.5 * 6.88275 = 1308 /60 = 26.32651875 From normal crits
now
14.769234375 + 14.367740625 + 26.32651875 = 55.46349375

After Ki Strikes on Crits, Crit DPS = 55.46349375

So you take Regular to hit damage, plus Crit Damage + ToD Damage =
462.727825 + 55.46349375 + 59 =

Total DPS
577.19131875

i'll fix it all in the morning, however if you look at this calculation, the first one without the haste boost, and with a 1% miss chance instead of a 5% miss chance, is actually LESS dps than the monk can put out.

And honestly.. A good Monk can put out more than that.. anyways, im going to bed, hopefully I can go back and figure out what I did with this the first time, and fix it all so it makes sense.

Jasam01
07-28-2010, 11:08 AM
It's bearly worth mentioning, but 500/15*0.2+1000/15*0.8, is exactly 60. You've somehow rounded off 1.

edaciousx
07-28-2010, 11:11 AM
15secs, I can destroy a training dummy.
So I want to know how many hp a training dummy has?
and noted, dummies are immue to holy damage.

5000 HP. And xiao bai I do it in 12 :P

butlerfamilywa
07-28-2010, 02:23 PM
It's bearly worth mentioning, but 500/15*0.2+1000/15*0.8, is exactly 60. You've somehow rounded off 1.

Ok, I'm trying to understand your math here..

500 Damage /15 seconds * 20% + 1,000 damage / 15 seconds * 80%

I Don't see where the 20% is coming from.. anywho, the formula needs to be reworked to calculate miss chance as well.. so it will be (I think)...
(5% miss chance because you will always have a 5% chance of rolling a 1 on a d20. Regardless of how many rolls you have.)

4 Strikes per min * 5% miss chance = 3.8 connecting attacks.
3.8 Strikes per min * 80% Off-Hand Proc = 3.04 Off-Hand ToD per min

Main hand ToD Damage =
500 * 3.8 connecting attacks per min = 1900 DPM /60 Seconds = 31.66 DPS.
Off Hand ToD Damage =
500 * 3.04 off-hand procs per min = 1520 DPM /60 Seconds = 25.33 DPS
31.66 Main Hand + 25.33 Off Hand =
Total
56.99 DPS from ToD

In Wind Stance IV (Yes I've seen 4x ToD's in Wind IV Stance)
3.8 swings per min, 10% can proc a double strike = .38 Attacks Per Min - 5% miss chance = .361 Double Strikes Per Min
.361 * 80% = .2888 Double Strike Off-Hand Procs per min.

500 * .361 connecting double strikes per min = 180.5 DPM /60 = 3.008 DPS
500 * .2888 off-hand double strike per min = 144.4 DPM /60 = 2.406 DPS
3.008 Double Strike + 2.406 Double Strike Off-Hand Proc =
Total
5.414 DPS from using ToD in Wind IV Stance

Fire Stance Monks (when its working WaI) = 56.99 DPS from ToD
Wind Stance Monks (when its working WaI) = 62.40 DPS from ToD (5.41 DPS increase)

I included Wind Stance IV for THIS calculation ONLY. I will not include it in further re-works of my math, because I am never in Wind Stance. Also, I do not see much chance of getting and keeping enough Ki through Wind IV Stance, to keep 5 Ki Strikes & ToD & Stunning Fist rotating.

I wanted people to see how SMALL the double strike chance really is, and how little it actually contributes to a Monk's DPS, after you figure out how much Ki you won't have for other attacks. 5.41 DPS Increase is ****... really...

Figure Fist of Darkness every 6 seconds...
Activate this ability to deal 2d10 AVG = 21 additional damage to living creatures plus another 1d50 AVG = 25.5 damage on vorpal.

APM = Attacks Per Minute
CPM = Crits Per Minute

Ok, 6 seconds = 10 attacks per minute.
10 APM - 5% Miss = 9.5 APM
9.5 APM * 80% Off-Hand = 7.6 APM Off-Hand

9.5 APM * .05 (1% chance of Vorpal) = 0.475 Vorpal Chance * 80% Off-hand proc = 0.38 double vorpal

So with these numbers we can figure..
9.5 * 21 = 199.5 /60 = 3.325 Main-Hand DPS
7.6 * 21 = 159.6 /60 = 2.66 Off-Hand DPS
3.325 + 2.66 =
Total
5.985

Add in Vorpal Damage...
.475 * 25.5 = 12.1125 /60 = 0.201875
.38 * 25.5 = 9.69 /60 = 0.1615
0.201875 + 0.1615 = 0.363375 Vorpal Damage per Second
0.363375 Vorpal Damage + 5.985 Hit Damage =
Total Fists of Darkness DPS
6.348375 DPS
Ok, 6 seconds = 10 attacks per minute.
10 APM - 5% Miss = 9.5 APM
9.5 APM * 80% Off-Hand = 7.6 APM Off-Hand

6.5 earth 3 strike and 10.5 earth 4 strike acid damage avg's

9.5 APM * .10 (2% chance of Crit) = 0.95 Crit Chance * 80% Off-hand proc = 0.76 double crit
0.95 * 6.5 = 6.175 /60 = 0.1029
0.76 * 6.5 = 4.94 /60 = 0.0823
total 0.1852

0.95 * 10.5 = 9.975 /60 = .1662
0.76 * 10.5 = 7.98 /60 = .133
total .1795

This gives the monk I used for this DPS calculation (the monk I play...)

462.72 DPS For Regular Attacks
55.46 DPS For Crits
56.99 DPS For Touch of Death in Fire Stance IV
14.76 DPS For Earth 3 & 4 Ki Strikes
6.34 DPS For Fists of Darkness
5.98 DPS For Fire Strike IV
.3647 Earth Strike Acid Damage on Crits..
~~~~~~~~~~~~~~~
~602.61 Total DPS~
~~~~~~~~~~~~~~~

Reos
07-28-2010, 02:57 PM
What's the highest recorded DPS in the game so far?

rezo
07-28-2010, 03:13 PM
MATH BAD, HEAD HURTS........NO!!!!!! j/k good job and the math. ( I need to get my slide-rule out to double check it thou)

butlerfamilywa
07-28-2010, 04:15 PM
Posted by StormArcher here... http://forums.ddo.com/showthread.php?t=264831

Tenative U5 Dps Charts...


- Dps Chart 2 reviews relative twf Dps of Known builds, ex: Monster,Ravager,etc

484.81...The Brute, Created by Stormarcher, 12 fighter, 6 palidan, 2 monk. http://forums.ddo.com/showthread.php?p=2951197
484.86...Blizt, Created by, Nick_robinsonchia, 12 fighter, 6 barbarian, 2 rogue. http://forums.ddo.com/showthread.php?t=264744
503.82...The Ravager, Created by Absolute-Omniscience, 13 rogue, 6 ranger, 1 monk. http://forums.ddo.com/showthread.php?t=189681
529.24...The Tasmanian Devil, Created by Gfunk, 13 rogue, 6 ranger, 1 barbarian. http://forums.ddo.com/showthread.php?t=175534
535.67...The Prodigy, Created by Elyssaria, 12 ranger, 7 rogue, 1 monk. http://forums.ddo.com/showthread.php?t=258272

Dps Chart 3 revies relative twf Dps of Known builds to the max. Using epic gear,+4 tomes, and every possible buff.

556...Barb 18/2
563...Fighter
586...Blizt (khop)
638...Tasmanian
669...Pure Rogue

butlerfamilywa
07-29-2010, 06:28 AM
Ok, I actually, AGAIN, had to go back and re-check my math, and re-write it...

Fyi.. I'll post this build later... called "Bigby's Inspiration" Come on, Bigby's Crushing Fist?.... blah PnP folks would get the joke

Here we go.. again... and probably again and again and again.. *cry*

/Rant
***************I HATE MATH****************
/Rant Off


MAX DPS WF MONK.. and I mean MAXED.. cookies, pots, ect ect ect to get that strength up...


2d12 = 13 + 24 (str bonus at max dps) + 1 Litany +2 Frenzied Beserker +3 Monk Past Lives +8 WF powerattack +5 from weapon,+8 tharnes +1 Prayer +9 Bard + 3d6 = 10.5 ninja spy = 84.5

2d6 = 7 (Holy Wraps) 3d6 = 10.5 (Greater Bane Wraps) 1d6 = 3.5 (Shocking Burst Ring) 2d6 = 7 (Holy Burst Ring) 1d6 = 3.5 (Icy Burst Ritual) 1d6 = 3.5 (Flaming Burst Robes) 1d6 = 3.5 (Flaming Henshin) +1 (Force Ritual)
= 39.5 ~ A Hit

84.5 Physical Damage (and sneak attack) + 39.5 Weapon Procs = 124 a Hit

84.5

1d10 = 5.5 (Shocking Burst Ring) 3d6 = 10.5 (Holy Burst Ring) 1d10 = 5.5 (Icy Burst Ritual) 1d10 = 5.5 (Flaming Burst Robes)
= 27 Extra Weapon Proc Damage on Crit

39.5 + 27 = 66.5 Weapon Proc Damage on Crit

Wowzers! Your weapon does **** near 75% of the damage your hands do.. and thats just wrap damage! WOOT!


Regular Attacks:
126 swings per Minute main hand for a Monk + 15% Haste = 144.9 - 5% miss chance, - 10% (crits) = 123.8895 Swings.
123.8895 hits * 124 damage / 60 seconds = 256.0383 Main-Hand DPS (Not counting Crits)
123.8895 swings per Minute @ 80% Off-hand chance = 99.1116 hits a minute off-hand
99.1116 hits * 124 damage / 60 seconds = 204.83064 Off-Hand DPS (Not counting Crits)
256.0383 + 204.83064 = 460.86894
Total
460.87 DPS on a regular hit, not counting crits


Critical Hits:
13.7655 swings crit, /4 = 3.441375 swings per min = affect crit
84.5 + 14 + 4 (Earth 3/4 avg + seeker) *2 =205 + 66.5 = 271.5 * 3.441375 = 934.3333125 /60 = 15.572221875 from Earth 3 & Earth 4
177 + 66.5 + 21 = 264.5 * 3.441375 = 910.2436875 /60 = 15.170728125 From Fist of Darkness & Fire 4
177 + 66.5 = 243.5 * 6.88275 = 1675.949625 /60 = 27.93249375 From normal crits
now
15.572221875 + 15.170728125 + 27.93249375 = 58.67544375

After Ki Strikes on Crits, Crit DPS = 58.67544375


Touch Of Death:
4 Strikes per min * 5% miss chance = 3.8 connecting attacks.
3.8 Strikes per min * 80% Off-Hand Proc = 3.04 Off-Hand ToD per min

Main hand ToD Damage =
500 * 3.8 connecting attacks per min = 1900 DPM /60 Seconds = 31.66 DPS.
Off Hand ToD Damage =
500 * 3.04 off-hand procs per min = 1520 DPM /60 Seconds = 25.33 DPS
31.66 Main Hand + 25.33 Off Hand =
Total
56.99 DPS from ToD


Fists of Darkness Regular hit & VORPAL Damage
.475 * 25.5 = 12.1125 /60 = 0.201875
.38 * 25.5 = 9.69 /60 = 0.1615
0.201875 + 0.1615 = 0.363375 Vorpal Damage per Second
0.363375 Vorpal Damage + 5.985 Hit Damage =
Total Fists of Darkness DPS
6.348375 DPS


Earth 3 and Earth 4 Acid Damage
9.5 APM * .10 (2% chance of Crit) = 0.95 Crit Chance * 80% Off-hand proc = 0.76 double crit
0.95 * 6.5 = 6.175 /60 = 0.1029
0.76 * 6.5 = 4.94 /60 = 0.0823
total 0.1852

0.95 * 10.5 = 9.975 /60 = .1662
0.76 * 10.5 = 7.98 /60 = .133
total .1795


Flame IV Strike
Ok, 6 seconds = 10 attacks per minute.
10 APM - 5% Miss = 9.5 APM
9.5 APM * 80% Off-Hand = 7.6 APM Off-Hand
So with these numbers we can figure..
9.5 * 21 = 199.5 /60 = 3.325 Main-Hand DPS
7.6 * 21 = 159.6 /60 = 2.66 Off-Hand DPS
3.325 + 2.66 =
Total
5.985


I can't seem to find my #'s for Earth 3 and Earth 4 Melee attack damages



This gives the monk I used for this DPS calculation (the monk I play...)

460.87 DPS For Regular Attacks
58.68 DPS For Crits
56.99 DPS For Touch of Death in Fire Stance IV
4.66 DPS For Earth 3 & 4 Ki Strikes (Dont think this is right, but a (16*10/60=2.66) + (12*10/60=2) = 4.66 ahwell)
6.34 DPS For Fists of Darkness & Vorpal Damage
5.98 DPS For Fire Strike IV
.3647 Earth Strike Acid Damage on Crits..
~~~~~~~~~~~~~~~~
~593. 88 Total DPS~
~~~~~~~~~~~~~~~~

Also, while this might look like a DPS Decrease... until the Dev's fix Fire Stance's 10% Double-strike chance.. monks do get an increase to their dps from that as well while in fire stance.. figure 10% of the damage #'s added to over all DPS making it


46.08
5.86
5.69
.46
.63
.59
.03
------------
59.34
593. 88
653.22


actually a little lower than that, but I'm not going to rework everything just to figure in a loss of 2 damage on a hit... figure a loss of close to 20 dps off that 653.22...

So a Warforged Monk in Wind IV stance (10% Double Strike, Touch of Death, ect ect ect) Is looking at CLOSE TO
~~~~~~~~~~~~~~
~633.22 Max DPS~
~~~~~~~~~~~~~~

I wouldn't say a maxed out Monk is going to match a maxed out Rogue for DPS.. but its **** close... for 2 non-full BaB classes, kinda funny really..

and Honestly.. against a 0 Fort, 0 DR, 0 Resistance Monster (Rare I know) I would be willing to bet, MONK is the #1 DPS toon, when built & geared for it.

~konapaddler
07-29-2010, 11:15 AM
Not sure if im reading your post correctly but..When you do a ki attack, say your fire, not only do you whack the mob for fire, but you get FULL dmg from all your handwrap bonus, tod rings ect, and 80% double attack possibility..I think you calced spamming fire attack at 7 extra dps, which is for the fire componant of the attack alone.

butlerfamilywa
07-29-2010, 04:39 PM
Your right, I am only adding in the damage added by the fire ki strike.. which is added to your next attack in that string, so actually, all a Ki strike does, is add that damage to your next attack, it doesn't give you an extra attack. I could actually break it all down to how many hits are regular, how many are ki strikes, ect ect ect, but it wouldn't serve any purpose over what I have done here :)

Trust me, I'm all for monk DPS, however... I'm not going to lie to myself and say its better than it is..


Doing this math has opened my eyes that YES, Wind IV with a 10% doublestrike = more dps than Fire IV stance.. IF you can keep your Ki Gen up...

butlerfamilywa
07-29-2010, 04:46 PM
Not sure if im reading your post correctly but..When you do a ki attack, say your fire, not only do you whack the mob for fire, but you get FULL dmg from all your handwrap bonus, tod rings ect, and 80% double attack possibility..I think you calced spamming fire attack at 7 extra dps, which is for the fire componant of the attack alone.

And its 5.98 Fire damage per second from Fire IV (or Wind IV, or Ocean IV attack)


APM = Attacks Per Min

This is factored in BEFORE Crits are factored, because the strike does not get extra damage from a crit hit.

Flame IV Strike
Ok, 6 seconds = 10 attacks per minute.
10 APM - 5% Miss = 9.5 APM
9.5 APM * 80% Off-Hand = 7.6 APM Off-Hand
So with these numbers we can figure..
9.5 APM * 21 AVG Fire Damage = 199.5 /60 seconds = 3.325 Main-Hand DPS
7.6 APM * 21 AVG Fire Damage = 159.6 /60 seconds = 2.66 Off-Hand DPS
3.325 Main-Hand + 2.66 Off-Hand =
Total
5.985

moebius87
07-29-2010, 11:32 PM
I'm not sure these are errors, but I've noticed two things.

1) For your critical section, you use 177 as the base damage, it looks like. Should this have been 84.5 * 2 = 169?
2) Are you assuming sneak attack damage doubles during a critical? I thought it didn't.

butlerfamilywa
07-30-2010, 01:40 AM
I'm not sure these are errors, but I've noticed two things.

1) For your critical section, you use 177 as the base damage, it looks like. Should this have been 84.5 * 2 = 169?
2) Are you assuming sneak attack damage doubles during a critical? I thought it didn't.

From watching combat logs on my Exploiter Ranger and seeing sneak attack damages for 30+ when wearing tharnes, I thought sneak attack damage did.

Proof that it does or doesn't would be extremely helpful. I'll do some searching on the forums later to find out.

Anyways, its 84.5 + 4 seeker * 2 = 177

Again, the math on this is off from the start, because I calculated the swings wrong and was hitting a 30% haste not a 15% haste.

I've gone back and have restarted the math on the complete layout, from the beginning.

Link here: http://forums.ddo.com/showthread.php?t=265379

However, with the way I plan on having this fleshed out and finished; I'll have an easy equation for people to use to be able to figure out the DPS of their Monks.

Angelus359
07-30-2010, 10:27 AM
Can I see if I understand this correctly?

Monk dps is actually HIGHER than other classes?

stormarcher
07-30-2010, 02:21 PM
Can I see if I understand this correctly?

Monk dps is actually HIGHER than other classes?

NO.

Situationally yes.

Jasam01
08-03-2010, 02:34 PM
Um, shouldn't that be 'yes most of the time'. Unless theres a huge error in that chunk of maths there, then it's only losing to Tasmanian and Pure Rogue.

Ginetti
08-03-2010, 11:15 PM
This was a question I asked.

These days, thanks to the changes, Pure Rogue's are certainly up there when it comes to dps (on mobs that allow sneak attack of course).

But with the Monk's multiple procing of Touch of Death ability (sometimes 3 times a go?!?!?!) has this put them ahead of rogues?

Hokonoso
08-03-2010, 11:43 PM
This was a question I asked.

These days, thanks to the changes, Pure Rogue's are certainly up there when it comes to dps (on mobs that allow sneak attack of course).

But with the Monk's multiple procing of Touch of Death ability (sometimes 3 times a go?!?!?!) has this put them ahead of rogues?

ToD can proc 5 times in GM wind stance, but only procs 3 max in the other stances. (from personal testing, if you have seen more than 3 or 5 lemme know)

twoton
08-04-2010, 02:03 PM
You guys need to be quiet! MONKS CANT DPS!!!

SSSSSHHHHHHHHHHHHHHHH!!!

twoton
08-04-2010, 02:05 PM
ToD can proc 5 times in GM wind stance, but only procs 3 max in the other stances. (from personal testing, if you have seen more than 3 or 5 lemme know)

btw I switched to fire stance and have seen my monks TOD proc 4 times. Its a very rare though. like maybe once every other week or so.

stormarcher
08-04-2010, 02:08 PM
I am loving this thread! I am definitely bookmarking it!